MIłość i życie seksualne

JAK PRZEŁAMAĆ LODY I POROZMAWIAĆ Z NASTOLATKIEM O MIŁOŚCI I ŻYCIU SEKSUALNYM ULOTKA DLA RODZICÓW

Dzieci i młodzież przeżywają bardzo dużo zamieszania w związku z tym, że miłość i seks są tematami licznych, ale często sprzecznych przekazów społecznych. Spotykają się z tym zagadnieniem zarówno poprzez relacje osobistych przeżyć kolegów, rodziców czy starszego rodzeństwa, jak i wypowiedzi artystyczne (film, sztuka), zabiegi komercyjne (reklamy, teledyski) oraz wskazówki moralne. Na podstawie tych przekazów – często mitycznych – budują nierealistyczne oczekiwania wobec miłości, traktując ją jako uczucie jedynie czyste, stałe, niezmienne, łatwe i przyjemne, pozbawione lęku, spontaniczne i bezwarunkowe.

Oto wskazówki, które mogą pomóc rodzicom rozmawiać z nastolatkami o miłości i seksie:

Szanowny Rodzicu!

 Przypomnij sobie, czego Ty dowiedziałeś się od swoich rodziców na temat dojrzewania, miłości i seksu, a jakiej wiedzy Ci zabrakło. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć sytuację swego dziecka i ustrzeżesz się popełnienia błędów swoich rodziców.

 Zaakceptuj fakt, że Twoje dziecko nie jest istotą aseksualną, myśli o seksie, ma potrzeby seksualne i w końcu, z Twoją akceptacją czy bez niej, kiedyś ,,to” zrobi.

 Nie strasz seksem i konsekwencjami, nie ograniczaj się w rozmowie jedynie do antykoncepcji. Powiedz, że seks jest przyjemny, że łączy ludzi, ale jak wszystko w życiu – ma swój czas. Najpierw jest czas na trzymanie się za ręce, potem na romantyczne spacery i pierwszy pocałunek, wreszcie na odkrywanie swoich ciał. Nie praw kazań, ale spróbuj swojego nastolatka przekonać, że zaczynanie od końca pozbawia wielu cudownych doznań, których nie da się powtórzyć.

 Opowiedz swojemu dziecku o różnicach w oczekiwaniach dorastających chłopców i dziewcząt. One pragną romantycznej miłości, podczas gdy oni myślą przede wszystkim o rozładowaniu popędu. I nie ma w tym nic złego. To tylko skutek różnic między płciami.

 Dostarczaj dziecku wiedzę zamiast liczyć, że już gdzieś ją zdobyło. Podsuwaj książki, opowiadaj o swoich doświadczeniach. Poczytajcie razem w Internecie np. raporty na temat inicjacji seksualnej. Nawet jeśli nie uda Wam zbliżyć się – dziecko będzie nieufne albo zacznie Cię zapewniać, że jego ten temat nie dotyczy – pamiętaj, że im więcej wiedzy, tym mniej błędów.

 Nie staraj się ustrzec swego nastolatka przed seksem. Jeśli liczysz, że zabraniając imprez albo wyjazdów, osłabisz jego ciekawość, mylisz się.

 Wytłumacz mu, że namiętność i miłość to nie to samo, a pierwszy raz pamięta się do końca życia. Dlatego warto zadbać o to, z kim się to zrobi, jak i w jakich warunkach. Powiedz córce/synowi, że ma prawo powiedzieć ,,nie”, a partner/ka, który/a żąda dowodu miłości, jest egoistą. Powiedz, że każdy z nas sam podejmuje decyzję, czy „już” i czy z tym partnerem. Powiedz, że warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Co na to moje sumienie? Czy ja chcę tego tak samo mocno jak moja dziewczyna/mój chłopak? Czy rozmawialiśmy o antykoncepcji? Co będzie, jeśli zajdę/ona zajdzie w ciążę?  Jeśli jakiś temat Cię krępuje, powiedz o tym. Poproś też, by nastolatek pytał Cię o to, czego nie wie albo co go interesuje. Nigdy dziecka nie wyśmiewaj.

 Jako pretekst do rozmowy możesz wykorzystać wspólnie obejrzany film, np. o nastolatce, która zaszła w ciążę.

 Nie pytaj córki/syna, czy ,,to” już zrobił/a. Nie masz takiego prawa. Jeśli jesteście ze sobą naprawdę blisko, sam/a ci powie albo się domyślisz.

 Jeśli dziecko nie ma ochoty na rozmowę i mówi Ci o tym albo widzisz, że jest to dla niego trudne, nie nalegaj. Pamiętaj, że to Ty musisz pokazać córce/synowi, że dobrze jest być kobietą/mężczyzną, że miłość to najwspanialsza rzecz, jaka może nam się przydarzyć, ale tak jak każde uczucie, ma też swoją ciemną stronę.

Małgorzata Łoskot

© Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie