Agresja dziecka

AGRESJA RODZICA WOBEC DZIECKA ULOTKA DLA RODZICÓW

Drogi Rodzicu!

Jeżeli Twoje dziecko bywa agresywne wobec Ciebie to przede wszystkim musisz zmierzyć się z tym problemem. Nie udawaj, że tego nie widzisz, nie bagatelizuj przejawów agresywnego zachowania, bez względu na to ile dziecko ma lat. Agresywne zachowanie jest obraźliwe, niewłaściwe i ukazuje brak szacunku.

 Przeanalizuj, od kiedy córka/syn tak się zachowuje. Zastanów się co Ty robisz nie tak, czy w Waszej rodzinie wszystko jest dobrze, czy nie uczycie dziecka agresji swoim zachowaniem wobec niego i siebie? Jeżeli Ty sam nie potrafisz panować nad złością, często krzyczysz, wyzywasz lub bijesz – to musisz liczyć się z tym, że twoje dziecko też będzie się tak zachowywało.

 Kiedy dziecko używa wulgaryzmów, obraża rodzica lub pozwala sobie na agresję fizyczną – ani nie obracaj tego w żart, ani nie obrażaj się. Od razu ostro zareaguj, mówiąc spokojnym ale stanowczym tonem i patrząc dziecku w oczy: Przestań. Nie powinien tak robić. Każ mu wytłumaczyć, o co mu chodzi i daj do zrozumienia, że takich zachowań nie zamierzasz tolerować pod żadnym pozorem.

 Jeśli dziecko jest agresywne wobec Ciebie w akcie złości, podczas histerii lub gdy wpadło w szał – schwyć je mocno w swoje ramiona i opleć tak silnie, by nie mogło uderzyć ani siebie, ani ciebie. Wypuść dopiero, gdy się uspokoi, wyciszy. Możesz monotonnym głosem powtarzać: Już dobrze, uspokój się, ale nie upominaj go, że tak nie wolno się zachowywać – teraz nie jest na to dobry moment. Dopiero gdy córka/syn się uspokoi, porozmawiajcie o tym, co się wydarzyło. Nie próbuj tego robić, kiedy dziecko nadal się złości, bo tylko spotęgujesz jego furię.

 Przypomnij dziecku, że jedną z zasad panujących w Waszej rodzinie jest nie sprawianie innym bólu. Powiedz, że nigdy nie będziesz tolerowała takich zachowań dziecka i konkretnie zaznacz: Nie wolno bić, bo to boli.

 Ucz dziecko nazywać emocje. Powiedz: Uderzyłaś/eś mnie, bo byłaś/eś zła/y. Rozumiem, że jesteś na mnie zdenerwowany, ale nie wolno ci mnie bić. Masz prawo do złości, ale nie masz prawa do agresji.

 Pokaż dziecku, jak może odreagować złość, np. rzucić poduszką o łóżko, podrzeć przeznaczoną do tego gazetę, głośniej krzyknąć jakieś słowo (może je nawet sobie wymyślić). Powiedz, co ty robisz, gdy się zezłościsz, np. idziesz do łazienki i długo myjesz dłonie albo wychodzisz do drugiego pokoju i tam liczysz do dziesięciu.

 Jeśli Twoje dziecko wydaje się tracić kontrolę nad sobą lub jego zachowania zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, natychmiast poszukaj profesjonalnej pomocy. Warto zastanowić się nad konsultacją w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, czy też z psychologiem. Być może twoje dziecko wymaga terapii, która pozwoli mu wyzbyć się negatywnych uczuć Im szybciej pomożesz mu zerwać ze złymi nawykami, tym więcej zyska na tym zarówno on sam, jak i cała rodzina.

© Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie