35-lecie Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie

"Posmakuj świat" - Grecja

włącz .

Wrzesień był miesiącem greckim w projekcie „Posmakuj świat”.  Podczas zajęć poznaliśmy greckie smaki, kulturę, historię i wiele ciekawostek związanych z Grecją.

Zasmakowaliśmy się w oliwkach i fecie, samodzielnie wykonaliśmy sałatkę grecką i deser grecki. Wirtualnie bawiliśmy się także na „Moim wielkim greckim weselu”. Pani Maria Mańkowska zorganizowała nam cudowną podróż do Hellady. W Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie również zapachniało greckimi przyprawami, oregano, bazylią, oliwą. Dzięki „Mapą” p. Mizielińskich odwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Grecji, byliśmy w Atenach i na wielu wyspach greckich, wiemy jak wygląda Akropol, grecki teatr, na Zakythos spotkaliśmy żółwie a na Kos flamingi. Piatagoras nauczył nas równania, Ezop poopowiadał bajki, porozmawialiśmy z Demostenesem o mitologii. Dowiedzieliśmy się, że dzięki greckiemu Ministerstwu Kultury Wrocław był europejską stolicą kultury. Poznaliśmy także historię miłosnych podbojów Arystotelesa Onassisa. Wspólnie z panem Mariuszem Andrzejewskim, który przez kilkanaście lat mieszkał w Grecji zatańczyliśmy zorbę i posłuchaliśmy rytmów buzuki. Pan Mariusz wcale nie udawał Greka, podzielił się z nami swoją wiedzą na temat zwyczajów i mentalności tamtejszych ludzi, a nawet przeczytał nam wiersze w języku greckim.

Podróż do Grecji była fascynująca, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i rozkochaliśmy się w kuchni greckiej.

© Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie