35-lecie Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie

"Posmakuj świat" - Italia

włącz .

Od kwietnia 2019 r. w naszej szkole rozpoczął się cykl zajęć w ramach projektu „Posmakuj świat” finansowanego ze środków Powiatu Nakielskiego.

W kwietniu smakowaliśmy kulturę i specjały włoskie. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu historii, kultury, kuchni i literatury Italii.

p. Hanna Majewska i p. Magdalena Mańkowska wraz z uczniami zaczęły od przyrządzenia włoskiej bruschetty. A podczas przygotowań i wspólnej konsumpcji dzieci mogły dowiedzieć się, gdzie na mapie świata znajduje się Italia, poznać jej historię i podstawowe informację.

Dzięki uprzejmości właścicielowi pizzerii „Mała Italia” p. Danielowi Kwaskowi uczniowie mogli samodzielnie przygotować pizzę. Poznali tajniki receptury oraz wypieku ciasta. Ta lekcja dodatkowo była wyjątkowa cenna ze względu  na przekazywane ciekawostki z dziedziny gastronomicznej. Uczniowie poznali smak włoskiego parmezanu, mozzareli czy rukoli.

Kwintesencją były zajęcia w Rejonowej Bibliotece Publicznej. P. Maria Mańkowska przygotowała bogate zajęcia z zakresu literatury, ale i nie tylko. Bowiem uczniowie zdobyli wiedzę na temat muzyki, kultury, sztuki i filmu włoskiego. Patronem naszego spotkania był Carlo Gozzi i zbiór jego baśni, Pinokio pokazał nam dzieła Michała Anioła, Leonardo da Vinci i innych wielkich mistrzów sztuki. Pani Maria zabrała nas Fiatem i Ferrari na wirtualną wycieczkę do stolicy mody, jakim jest Mediolan, z całą pewnością nasze uczennicy mogły poczuć smak wybiegu Prady lub Dolce Gabbana. Uczniowie nauczyli się niektórych włoskich słowek i zwrotów. W przerwie podglądania uczestników Giro d'italia poznali również smak i zapach włoskiego espresso, tiramisu i lodów zabajone. Po takim atrakcyjnym kwietniu Włochom mówimy arrivederci!

© Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie