35-lecie Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie

Filcowanie to jest sztuka!

włącz .

Kolejne zadanie w ramach Projektu „Sztuka to też nauka!” finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią zostało zrealizowane w wielką radością! Zajęcia z rękodzieła prowadziła dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Pani Alina Gordon, która nauczyła nas wykonywania ozdób z wełny czesankowej - metodą „na mokro”. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Alinie za poświęcony czas, cierpliwość i ciekawą naukę! „Filcowanie, inaczej spilśnianie, to jedna z najstarszych metod tworzenia tkaniny, która w ostatnich latach zyskała na popularności, stając się chętnie uprawianą formą działalności artystycznej. Z filcu – zbitego i twardego materiału powstają prawdziwe urokliwe cuda - torebki, biżuteria, odzież czy elementy dekoracyjne. Filcowanie polega na specjalistycznym formowaniu wełny czesankowej (która nie została poddana żadnym dodatkowym zabiegom poza czyszczeniem i czesaniem). Wełna filcuje się dzięki naturalnym właściwościom włókien – włókna plączą się ze sobą i zbijają. Powstaje filc. Istnieją dwie metody filcowania: na sucho – gdzie używa się specjalnej igły do filcowania i szczotki oraz metoda na mokro – używa się ciepłej wody, mydła i maty. Prace zaczyna się od pomysłu, odpowiedniego ułożenia wełny, a następnie – w zależności od obranej metody – traktowania wełny igłą bądź mydlaną wodą (i ugniataniem). Metodą na sucho najczęściej wytwarza się ubrania, obrazy czy torby, odzież, obrazy, torby.”

© Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie